KMPT Awards 2019 - winners announced

The KMPT Awards 2019 provides an opportunity to recognise the excellent work of staff, carers, service users and volunteers who contribute to and deliver high quality, productive and innovative services.

Nominations were made in the following award categories

Achievement in Learning and Development Award

Awarded to an individual who has made great strides forward in their own learning and development or through contributing to the development of others through training or mentoring. This includes competence in IT applications, information and governance, equality and diversity.

Those nominated should:

• Have reached high levels of attainment
• Brought their learning into the workplace
• Encourage others to develop and undertake learning
• Facilitate a culture of learning and development in their workplace.

Winner:

Preceptorship action learning sets facilitators and coordinator (Edward Kanu, Lorraine Jacobs, Emma Bowler, Guy Powell, Geri Coulls, Madelaine Lambie, Louise Gascoyne, Teresa Buchan)

Highly Commended:

Practice placement team

Shortlist:

Sara Casado, Lead psychologist, Forensic and specialist care group
Andrea Jenner, Leadership and development facilitator, Support services
Practice placement team
Preceptorship action learning sets facilitators and coordinator (Edward Kanu, Lorraine Jacobs, Emma Bowler, Guy Powell, Geri Coulls, Madelaine Lambie, Louise Gascoyne, Teresa Buchan)

Nominees:

Amy Bramwell, Team leader, Acute care group
Simon Browning, Community psychiatric nurse, Community and recovery care group
Hannah Carter, Nurse associate apprentice
Sara Casado, Lead psychologist, Forensic and specialist care group
Judy Cornelius, Senior occupational therapist, Community and recovery care group
Andrea Jenner, Leadership and development facilitator, Support services
Adesola Kadri, Staff nurse, Forensic and specialist care group 
Maxine Love, Mental health nurse
Practice placement team
Preceptorship action learning sets facilitators and coordinator
Grace Skinner, Non-medical prescriber
Lynn Spicer, Specialist primary care nurse
John Wratten, Community psychiatric nurse, Acute care group

Achievement in Research Award

As a research active trust, we want to acknowledge the commitment and achievement of KMPT individuals (staff members, service users and carers) who have shown success in research. 

This award celebrates all the many ways that research is carried out by inquisitive people in the trust, especially when that leads to developing evidence based services for KMPT.

Nominations can be for individuals or teams who have (for example):

• Developed their own research ideas
• Had their work published in peer reviewed journals
• Given poster presentations of their work at conferences
• Used evidence they have collected to develop KMPT services
• Helped to support the National Institute for Health Research (NIHR) Portfolio research within the trust
• Helped to support or develop the research strategy within the trust
• Are motivated to deliver innovative research in KMPT.

As well as in any other areas in which you have seen great research happening in KMPT.

Winner:

Dr Melanie George, Consultant clinical neuropsychologist, Forensic and specialist care group 

Highly Commended:

Dr Vincent Mtika, Consultant psychiatrist

Shortlist:

Dr Mary Aston, Consultant in old age psychiatry
Dr Melanie George, Consultant clinical neuropsychologist, Forensic and specialist care group 
Dr Shahid Majid, Clinical lead in forensic medium secure and step down services, Forensic and specialist care group 
Dr Vincent Mtika, Consultant psychiatrist

Nominees 2019:

Dr Mary Aston, Consultant in old age psychiatry
Dr Melanie George, Consultant clinical neuropsychologist, Forensic and specialist care group 
Dr Shahid Majid, Clinical lead in forensic medium secure and step down services, Forensic and specialist care group 
Dr Vincent Mtika, Consultant psychiatrist
Emma Rye, Clinical lead MHLD psychology and Andy Inett, Forensic psychologist learning disabilities and low secure services, Forensic and specialist care group

Apprentice of the Year Award

To be awarded to the apprentice who has shown exceptional contributions to their workplace, who can evidence living the trust values while using every opportunity put before them to learn and shape their journey in the NHS.

Nominations are welcome for apprentices on a fixed term contract and staff who are already employed within the trust and are studying for an apprenticeship qualification whilst working.

Winner:

Monique Collins, Admin and business apprentice

Highly Commended:

Sky Walsh, Apprentice, Acute care group

Shortlist:

Monique Collins, Admin and business apprentice
Rebecca Frampton, Associate nursing student
Jessica Moore, Compliance assistant apprentice
Sky Walsh, Apprentice, Acute care group

Nominees 2019:

James Bennett, Apprentice
Stan Brooks, Communications apprentice, Support services
Hannah Carter, Nursing associate, Acute care group
Monique Collins, Admin and business apprentice
Rebecca Frampton, Associate nursing student
Jessica Moore, Compliance assistant apprentice
Leanne Tomey, Associate nurse
Sky Walsh, Apprentice, Acute care group

Best Team Improvement Award

To be awarded to the team that has made the most noticeable improvement in its overall performance and in meeting its key objectives outling how these work in line with the overall trust strategy.

Winner:

Tunbridge Wells community mental health team for older people, Older people care group

Highly Commended:

Ashford community mental health team, Community and recovery care group  

Shortlist:

Ashford community mental health team, Community and recovery care group  
Facilities staff, Greenacres site, Dartford, Support services
Little Brook Hospital, Acute inpatient team, Acute care group
Tunbridge Wells community mental health team for older people, Older people care group

Nominees 2019:

Ashford community mental health team, Community and recovery care group  
Tina Brampton, Admin manager and care group admin team, Forensic and specialist care group
Canterbury and coastal community mental health team (whole team), Community and recovery care group  
Chartwell ward, Acute care group
Claire Cloude, Service manager and care group workforce lead and the Trevor Gibbens Unit team, Forensic and specialist care group 
Criminal Justice and Liaison Diversion Service - Support, time, recovery team, Forensic and specialist care group 
Dartford pharmacy team
Dartford, Gravesend and Swanley community mental health team - Admin team, Community and recovery care group  
Facilities staff, Greenacres site, Dartford, Support services
Health care assistants (The Beacon)
Little Brook Hospital, Acute inpatient team, Acute care group
Medway and Swale Crisis resolution and home treatment (multi-disciplinary), Community and recovery care group  
Medway liaison psychiatry team, Acute care group
Quality team, Trevor Gibbens Unit,  Forensic and specialist care group 
Recovery and wellbeing college, Community and recovery care group  
Tunbridge Wells community mental health team for older people, Older people care group
Woodchurch ward, Thanet Mental Health Unit, Older people care group 

Carer Contribution Award

This award is available to trust carers who have contributed to helping improve trust services for others.

Raising awareness of mental ill health and challenging stigma by using lived experience is shown to be the best way to share these important messages.

The winner of this award will have shown considerable commitment and helped to make changes within their community by sharing their own experiences – all the time breaking down barriers.

Winner:

Dawn Hyde, Carer, mom and volunteer

Highly Commended:

Annie Jeffrey, Carer lead for Open Dialogue

Shortlist:

Dawn Hyde, Carer, mom and volunteer
Annie Jeffrey, Carer lead for Open Dialogue
Medway 5 Carers Group 

Nominees 2019:

Dawn Hyde, Carer, mom and volunteer
Annie Jeffrey, Carer lead for Open Dialogue
Medway 5 Carers Group 

High Performance Award

Awarded to an individual or team that shows consistently high performance and is meeting all Key Performance Indicators (KPI's) and Core standards.

Those nominated should:

• Have changed working practice to improve performance
• Be able to demonstrate, through data, that they are meeting the relevant Key Performance Indicators for their service – e.g. seven day follow up
• Have improved patient satisfaction and experience alongside performance data.

Winner:

Ola Ibitoye, Lead forensic social worker, Forensic and specialist care group

Highly Commended:

Bridge House detoxification unit, Forensic and specialist care group

Shortlist:

Bridge House detoxification unit, Forensic and specialist care group
Tracy Gibbons, Peer support worker, Community and recovery care group
Ola Ibitoye, Lead forensic social worker, Forensic and specialist care group
Lorraine Looker, Vocational specialist, Community recovery care group  

Nominees 2019:

Jog Ale, Community psychiatric nurse, Older people care group
Allington centre, Forensic and specialist care group
Amberwood ward, Acute care group
Holly Ayling, Health, safety advisor and trainer, Support services
Emma Bowler, Lead nurse, Forensic and specialist care group
Bridge House detoxification unit, Forensic and specialist care group
Canterbury community mental health services for older people, Older people care group 
Helen Crook, Quality and governance assistant, Forensic and specialist care group
Brogan Day, Staff nurse
Dr Madhusudan Dalvi, Consultant psychiatrist, Older people care group 
Dartford Gravesend and Swanley community mental health team - Admin team, Community and recovery care group 
Jasmine Dickens, Community mental health nurse, Community and recovery care group 
Rebecca Elkington, Admin coordinator
Forensic and specialist workforce team - Nikki Singh, HR business partner and Amanda Newman, Workforce development advisor, Forensic and specialist care group
Clare Fossett, Support and signposting team leader
Natalie Frater and Rachel Jennings, Preceptor nurses, Acute care group
Tracy Gibbons, Peer support worker, Community and recovery care group
Linda Godden, Healthcare assistant
Charlotte Green, Deputy ward manager, Acute care group
Peter Griffin, Team manager, Criminal justice and liaison diversion service, Forensic and specialist care group
Dawn Hill, Housekeeper, Support services
Ola Ibitoye, Lead forensic social worker, Forensic and specialist care group
Alison Jackson, Community psychiatric nurse, Acute care group
Anwen John, Recruitment officer, Support services
Hayley Johnson, Canterbury and coastal team leader, Community and recovery care group 
Kirsteen Lewis, Occupational therapist duty clinician
Natalie Livesey, KMPT peer lead, Community recovery care group  
Lorraine Looker, Vocational specialist, Community recovery care group  
Maidstone liaison psychiatry team, Acute care group
Mother and infant mental health community service team, Forensic and specialist care group
Holly Partridge, Business and performance manager and lead for commercial development, Forensic and specialist care group
Karen Pullen, Occupational therapy care coordinator
Angela Shorter, Matron, Rosewood Mother and Baby Unit, Forensic and specialist care group
Swale community mental health team for older people, Older people care group 
Vocational rehabilitation team - vocational specialists and Job taster coordinators, Community and recovery care group
Chelsey Watson, Support worker
Mandy Whitbread, Healthcare worker 
Willow Suite team, Acute care group
Julia Wilson, Allied health professions lead, Forensic and specialist care group

Inspiring Change Award

This will be awarded to the team or individual who has been involved in trust learning and change.

Those nominated will be able to show how they have challenged trust practices (or processes) as well as their own way of working to improve services always with patients at their heart.

The best entries will show how they have used change as an opportunity to grow personally as well as help develop the best services our patients and their families deserve.

Judges will select four finalists within this category and the winner will be selected by the audience on the night of the awards.

Winner:

Orchard ward, Older people care group

Highly Commended:

Tina Tierney, Occupational therapist, Medway community mental health team, Community recovery care group

Shortlist:

Peter Ball, Community psychiatric nurse
Orchard ward, Older people care group
Kate Richardson, Dramatherapist, Older people care group  
Tina Tierney, Occupational therapist, Medway community mental health team, Community recovery care group

Nominees 2019:

Peter Ball, Community psychiatric nurse
Tracy Beeney, Clinical quality manager, Community and recovery care group
Martin Coleman, Inpatient social work service manager, Forensic and specialist care group
Jordan Collins, STR/AOT worker
Sara Casado, Consultant and chartered forensic psychologist and Andy Inett, Forensic psychologist, Forensic and specialist care group
Simon Cook, Service manager low secure services, Forensic and specialist care group
Geri Coulls, Liaison psychiatry service matron, Acute care group
Criminal justice liaison and diversion service, Forensic and specialist care group
Jeanette Freeman, Vocational rehabilitation lead, Community and recovery care group
Julie Garbett, Locality manager Canterbury and Ashford, Community and recovery care group 
Healthy living team, Allington Centre - Kubukeli Nwabisa, Staff nurse and Joseph Ganda, Healthcare assistant
Andy Inett, Forensic psychologist, and Sarah Cooper, Forensic psychologist in training, Forensic and specialist care group
Katherine Lees, Senior occupational therapist, Older people care group  
Alicia (Ali) Neville, Staff nurse, Community and recovery care group
Orchard ward, Older people care group
Practice placement facilitators
Resuscitation team - Resuscitation officers
Kate Richardson, Dramatherapist, Older people care group  
Victoria Stevens, Deputy chief operating officer, Support services
Tina Tierney, Occupational therapist, Medway community mental health team, Community recovery care group
Heidi Turl, Community mental health nurse, Community recovery care group 
Julia Wilson, Allied health professional, Forensic and specialist care group
Pam Wooding, KMPT recovery practice lead, Community and recovery care group

Leadership Award

Awarded to a successful leader / manager or mentor that has shown true leadership qualities in managing their service effectively.

Those nominated should have:

• Put quality at the heart of service delivery
• A reputation for tackling issues that get in the way in the pursuit of quality
• Led transformational and innovative change for the benefit of patients, peers, staff and public
• Contributed to removing barriers to diversity in the workforce and service-wide.

Winner:

Sonia Michaels, Unit manager, Rivendell rehabilitation unit, Community and recovery care group  

Highly Commended:

Louisa Powell, Forensic outreach liaison service manager, Forensic and specialist care group 

Shortlist:

Lisa Doherty, Team leader, Older people care group
Safraz Joomun, Crisis resolution and home treatment team clinical manager, Acute care group
Sonia Michaels, Unit manager, Rivendell rehabilitation unit, Community and recovery care group  
Louisa Powell, Forensic outreach liaison service manager, Forensic and specialist care group 

Nominees 2019:

Dr Anna Andrew, Consultant psychiatrist
Dr Nigel Ashurst, Deputy medical director (previously assistant medical director for older adults)
Holly Ayling, Health, safety advisor and trainer
Nicky Basi, Team manager liaison psychiatry, Acute care group
Karen Bennett, Clinical manager
Jenny Botten, Team leader
Amy Bramwell, Deputy ward manager
Debbie Bray, Trust professional lead for allied health professions
Holly Brown, Team manager, Criminal justice and liaison diversion service, Forensic and Specialist care group
Paula Campbell, Head of service east, Community recovery care group 
Will Carter, Community psychiatric nurse, Acute care group
Jo Clarke, Liaison team manager, Acute care group
Simon Cook, Service manager, Forensic and specialist care group
Clare Collins, Operational team leader, North east Kent crisis team, Community and recovery care group  
Sophie Corrigan and Andrew Fullegar, Service managers, Acute care group
Cathy Dannahy, ward manager
Dr Matthew Debenham, Assistant medical director and Louise Clack, Head of acute care group
Jacquelyn-Anne Dee'ath, Manager of promoting safe service team
Lisa Doherty, Team leader, Older people care group
Agriper Dube, Deputy ward manager, Acute care group
Agriper Dube, Kate Bowen and Siobhan Lowry, Deputy manager team, Chartwell ward, Acute care group
Clare Fossett, Team manager, Support and signposting
Julie Garbett, Locality manager, Community and recovery care group
Dr Melanie George, Consultant clinical psychologist, Forensic and specialist care group
Peter Griffin, Team manager, Criminal justice and liaison diversion service, Forensic and specialist care group
Amy Hammond, Clinical research team leader (Dementia)
Emily Harris, Deputy ward manager
Joy Hart, Ward manager, Forensic and specialist care group 
Janet Hatch, Ward manager, Older people care group
Hayley Johnson, Team lead, Community and recovery care group
Safraz Joomun, Crisis resolution and home treatment team clinical manager, Acute care group
Charity Kadzatsa, Acting ward manager
Cheryl Lee, Little Brook Hospital matron, Acute care group
Greylin Mabaso-Mlilo, Sevenoaks community mental health team leader, Community and recovery care group
Deborah Manns and Caroline Allchurch-Barwood, Team leaders, Ashford community mental health team for older people, Older people care group 
Fiona Martin, Team leader
Sonia Michaels, Unit manager, Rivendell rehabilitation unit, Community and recovery care group  
Lisa Packham, Deputy head clinical information systems and records management, Support services
Angela Pendleton, Medical education manager, Support services
Louisa Powell, Forensic outreach liaison service manager, Forensic and specialist care group 
Debbie Simmons, Head of hotel services, Support services  
Oliver Webb, Acting ward manager, Acute care group
Kelly Williams, Team manager Thanet liaison, Acute care group

Outstanding Support Service Award

This award is to recognise those individuals or teams whose hard work and commitment can always be relied upon. It is for those who work behind the scenes and who repeatedly ‘go the extra mile’ to keep the organisation ticking over.

Nominations can be for individuals or teams who have:

• Can always be relied upon to get the job done and provide unlimited support
• Constantly display a ‘can do attitude’
• Stand out as being great achievers.

Winner:

Tracy Neilson, Allied health professions leadership team administrator

Highly Commended:

Ray Hickton, Lead health care assistant, Community and recovery care group 

Shortlist:

Dartford, Gravesend and Swanley community mental health team - admin staff, Community and recovery care group
Ray Hickton, Lead health care assistant, Community and recovery care group 
Tracy Neilson, Allied health professions leadership team administrator
St Martins Hospital - domestic staff and housekeeping, Support services

Nominees 2019:

Admiral nurses, Community mental health team for older people, Older people care group
Albion Place Clozapine clinic - Community psychiatric nurse and senior pharmacy technician
Lucy Allen, Staff nurse, Acute care group
Kelly August, Assistant director of communications, Support services
Joanne Austin, Capa administrator, Community and recovery care group
Suzy Bailey, Mental health practitioner, Forensic and specialist care group 
Jennifer Botten, Team manager
Teresa Buchan, Allied health professions practice development and placement coordinator
Glenna Campbell, Job taster coordinator, Community and recovery care group
John Carey, Director of capital planning and estates and Debra Carson, Deputy director of estates, Support services
Samantha Chalmers, Risk manager, Support services
Natalie Clarke, Early intervention team for psychosis, support time recovery worker, Community and recovery care group
Clinical information systems and records management team, E-Obs implementation team, Support services
Criminal justice liaison and diversion service, Support, time, recovery function - (All LDP's), Forensic and specialist care group
Dartford, Gravesend and Swanley community mental health team - admin staff, Community and recovery care group
Domestic staff and housekeeping, St Martins Hospital - Support services
Amy Draper, Learning and development coordinator, Support services
Roger Edmonds, Head of contracts and commercial development and Poupak Saleh, Assistant contracts manager, Support services
Lee-Anne Fender, Project support, Support services
Penny Funnel, Receptionist, Support services
Andrea Goode, Staff nurse, Rosebud Centre, Community and recovery care group
Jo Godden, Communications officer, Support services
Christopher Gray, Senior systems analyst, Support services
Paula Gray, Patient monies officer, Support services
Kerstie Harding-Clark, Community psychiatric nurse, Community and recovery care group 
Freya Hartman, Senior staff nurse
Ray Hickton, Lead health care assistant, Community and recovery care group 
Charlotte Head, Voluntary services administrator, Support services
Horizons community rehabilitation team, Community and recovery care group 
Hotel services manager and team, Trevor Gibbens Unit, Support services
Amanda Jacquin, Support time recovery worker
Claire Jones, Trust admin
Charles Kefford, Support time recovery worker, Community and recovery care group 
Hannah Key, Administrator assistant
Mandy Lennard (formely Arnatt), Head of facilities, Support services  
Janice Lenzie, Social work assistant, Forensic and specialist care group
Jamie Lerpiniere, Web content development officer, Support services
Liaison psychiatry admin team, Acute care group
Kamila Lobuzinska, Patient engagement coordinator, Support services
Luke Maczka, Medical HR officer, Support services
Edyta Malherbe, Housekeeping supervisor, Support services
Karen McLellan, Administrator, Community and recovery care group 
Medical undergraduate administrators, Debbie Monticolombi and Katherine Dunning, Support services
Rebecca Melia, Victoria French, Bernadette Duvergier and Claire Stockley - The finance team, Support services
Tracy Neilson, Allied health professions leadership team administrator
Kubukeli Nwabisa, Physical health nurse
David Oliphant, Porter, Support services
Neesha Omar, Staff nurse
Shannon Paine, Ward manager
Gwyn Palmer-Wetherly, Support time recovery worker
Pharmacy team 
Jane Pilkington, Communications and graphic design officer, Support services
Porters, St Martins Hospital, Support services
Hollie Ross, Procurement assistant, Support services
Joanna Russell, Registered mental health nurse
Sadie Santer, Specialist support worker
Rachel Saunders, Administrator liaison psychiatry, Acute care group
Antony Sheffield, Single point of access practitioner
Rachel Town, CQC compliance and assurance manager, Support services
Ben Waring, ICT consultant, Support services
Sophia Welch, Capa administrator, Community and recovery care group
Julie Williams, Hotel services operatives, Support services
Shelly Woolford, Support worker, Older people care group

Partnership Award

Awarded to an individual or team that has worked with partners to achieve a significant outcome, contributing to the smooth running of a service, department or the trust overall.

The best entries will have also engaged the public, users and carers as part of this partnership.

Those nominated should have:

• Worked in partnership with others; either one or more people, teams, organisations, carers, service users (internal or external)
• Achieved the desired outcomes and goals
• Improved services
• Fully utilised the skills of partners, service users or carers.

Winner:

Recovery and wellbeing college, Community and recovery care group

Highly Commended:

Claire Haywood, Senior commissioning manager, maternity, perinatal mental health, and paediatric physical health, NHS Thanet Clinical Commissioning Group

Shortlist:

Ashford community rehabilitation team
Claire Haywood, Senior commissioning manager, maternity, perinatal mental health, and paediatric physical health, NHS Thanet Clinical Commissioning Group
Recovery and wellbeing college, Community and recovery care group
RISE (Roughsleeping Intervention Support and Empowerment) multi-agency team

Nominees 2019:

Ashford community rehabilitation team
Jag Bahia, Locality lead mental health pharmacist for Medway and east Kent
Sara Casado, Consultant and chartered forensic psychologist, Forensic and specialist care group
Louise Dale, Team manager liaison psychiatry, Acute care group
Clare English, Community psychiatric nurse, Community and recovery care group
Dr Elizabeth Field, Consultant clinical psychologist, Older people care group
Tracey Foreman, Community psychiatric nurse, Acute care group
Forensic services, Forensic and specialist care group
Claire Haywood, Senior commissioning manager, maternity, perinatal mental health, and paediatric physical health, NHS Thanet Clinical Commissioning Group
Hannah Herlihy, Clinical research practitioner
IT support - Day to day operatives, Support services 
Amanda Lailey, Community psychiatric nurse
Hannah McMillan, Health visitor and Kate Seager, Midwife
Edith Megbele and Sheila Clarke, Admiral nurses
Sharon Parkin, Healthcare assistant
Rachel Town, CQC compliance and assurance manager, Support services
Recovery and wellbeing college, Community and recovery care group
RISE (Roughsleeping Intervention Support and Empowerment) multi-agency team

Patient Contribution Award

This award is available to trust patients who have contributed to helping improve trust services for others.

Raising awareness of mental ill health and challenging stigma by using lived experience is shown to be the best way to share these important messages.

The winner of this award will have shown considerable commitment and helped to make changes within their community by sharing their own experiences – all the time breaking down barriers.

Winner:

Jody Nash

Highly Commended:

David Hough, Service user and Expert by Experience Research Group member

Shortlist:

Tom Coppins
David Hough, Service user and Expert by Experience Research Group member
Jody Nash
Recovery college co-facilitators - Lisa Ing, Kylie Cederblad, Claire Garrard and David Cousins 

Nominees 2019:

Ben Emmanuel, Service user rep
Tom Coppins
Nicholas Hayes 
David Hough, Service user and Expert by Experience Research Group member
Recovery college co-facilitators - Lisa Ing, Kylie Cederblad, Claire Garrard and David Cousins
Chris Miles
Jody Nash
Michael O'Toole
Robert White, Community service user

Patient Safety Award

Awarded to an individual or team that has demonstrated what they do to keep patients safe and how this has greatly impacted on the quality of care they provide.

Those nominated should:

• Be able to show how they have devised initiatives that measure just what they do to keep patients safe
• Have a clear understanding of the link between patient safety, outcomes, quality of care and experience.

Winner:

Maxine Waller, Deputy ward manager

Highly Commended:

Penshurst ward, Trevor Gibbens Unit, Forensic and specialist care group

Shortlist:

Boughton ward - Acute care group
Maria Fonte, Community mental health nurse
Penshurst ward, Trevor Gibbens Unit, Forensic and specialist care group
Maxine Waller, Deputy ward manager

Nominees 2019:

Boughton ward - Acute care group 
Folkestone community mental health team, Community and recovery care group
Maria Fonte, Community mental health nurse
Patient safety and risk team - Carrie McLean, Debra Martin and Teresa Barret 
Penshurst ward, Trevor Gibbens Unit, Forensic and specialist care group
Bev Smith, Community psychiatric nurse
Maxine Waller, Deputy ward manager
Mandy Whitbread, Healthcare worker

Quality and Patient Experience Award

An award will be made to a team or an individual who has made a significant positive impact on the experience of those who use services.

Those nominated should:

  • Demonstrate exceptional care and effort when dealing with service users through commitment and fulfilment of the Customer Care Charter and trust values
  • Show evidence of how they have improved the quality of patient experience beyond the expectations of the patient
  • Show evidence of improved outcomes for the service users in line with the recovery approach
  • Involved service users and carers in the delivery of services.

Winner:

Zoe Gibson and Tynisa (Tee) Nixon, Peer support workers, Rosewood mother and baby unit, Forensic and specialist care group

Highly Commended:

Rose Waters, Karen Dory-Rees, Tee Nixon and Zoe Gibson, Rosewood mother and baby unit, Forensic and specialist care group

Shortlist:

Tom Clarke, Team manager, Medway liaison
Zoe Gibson and Tynisa (Tee) Nixon, Peer support workers, Rosewood mother and baby unit, Forensic and specialist care group
Catherine Richards, Music therapist
Rose Waters, Karen Dory-Rees, Tee Nixon and Zoe Gibson, Rosewood mother and baby unit, Forensic and specialist care group

Nominees 2019:

Charlotte Allen, Quality and governance assistant, Forensic and specialist care group
Peter Ball, Community psychiatric nurse
Tracy Beeney, Community recovery care group quality lead
Kate Bispham, Quality and governance coordinator, Forensic and specialist care group
Brookfield centre team, Forensic and specialist care group
Samantha Brown, Clinical quality assistant
Glenna Campbell, Job taster coordinator
Chartwell ward team, Acute care group
Tom Clarke, Team manager, Medway liaison
Helen Crook, Quality assistant for specialist services, Forensic and specialist care group
Raymond Cruz, Shepway community mental health team for older people, Older people care group
Nick Dent, Patient experience manager, Support services
Julie Fuller, Recovery and wellbeing college locality coordinator, Community and recovery care group
Dr Tiago Gameiro-Inacio, ST4 locum higher specialist trainee in forensic psychiatry, Forensic and specialist care group
Zoe Gibson and Tynisa (Tee) Nixon, Peer support workers, Rosewood mother and baby unit, Forensic and specialist care group
Jenny Hand, Healthcare worker
Lorraine Looker, Vocational specialist, Community and recovery care group
Nicholas Parry, Community psychiatric nurse, Acute care group
Tom Payne, Clinical psychologist
Priority House acute occupational therapy team, Acute care group
Catherine Richards, Music therapist
Debbie Roy, Community psychiatric nurse and Ray Cruz, Support worker, Older people care group
Vicky Stevens, Deputy chief operating officer, Support Services
Marsha Sutcliffe, Job taster programme co-ordinator, Community and recovery care group
Nathan Vasudaven, Deputy ward manager, Amberwood ward, Acute care group
Rose Waters, Specialist Services Manager, Forensic and specialist care group
Rose Waters, Karen Dory-Rees, Tee Nixon and Zoe Gibson, Rosewood mother and baby unit, Forensic and specialist care group
Upnor ward, Acute care group

Unsung Hero Award

This award is open to staff, service users, carers and volunteers who go above and beyond the call of duty.

Awarded to an individual or team who is recognised by their colleagues as being consistently reliable, adaptable and rarely gets the praise they deserve.

Those nominated should have:

• Made an impact on their colleagues, service users and staff
• Emphasised quality and the patient or service user experience as being central to their role and mission.

Winner:

Lewis Slade, Assistant psychologist

Highly Commended:

Jessica Gutierrez, Job taster programme coordinator, Community and recovery care group

Shortlist:

Suzy Bailey, Forensic mental health practitioner, Forensic and specialist care group
Madvi Bundhun, Senior healthcare assistant
Jessica Gutierrez, Job taster programme coordinator, Community and recovery care group
Lewis Slade, Assistant psychologist

Nominees 2019:

Angie, Domestic, Support services
Salih Babiker, Consultant psychiatrist
Suzy Bailey, Forensic mental health practitioner, Forensic and specialist care group
Catherine Ballinger, Team leader
Teresa Barrett, Patient safety and risk team administrator
Paul Bennett, Community psychiatric nurse
Laura Bosworth, Senior occupational therapist
Cathy Bowen, Senior occupational therapy practitioner
Madvi Bundhun, Senior healthcare assistant
Wendy Bulter, Support worker
Richard Buxton, Early intervention in psychosis peer support worker, Community and recovery care group
Canterbury and coastal admin team, Community and recovery care group
Mandy Chambers, Hotel services operative, Support services
Audrey Chigwede, Staff nurse
Silvia Ciobanu, Healhcare assistant, Forensic and specialist care group
Jo Clarke, Team manager, Maidstone liaison psychiatry
Helen Collins, Voluntary services manager, Support services
Marcus Colman, Research assistant
Ray Cruz, Support worker, Older people care group
Nick Dent, Patient experience, Support services
Sarah Dickens, Research and development manager
Maxine Dowe, Specialist support worker
Agriper Dube, Deputy ward manager
Bernadette Duvergier, Associate business partner
Rosie Eastwood, Registered mental health nurse
Jessa Enriquez, Assistant psychologist
Jane Field, Research management facilitator
Kerry Fitness, Healthcare assistant
John Giles, Healthcare assistant
Jessica Gutierrez, Job taster programme coordinator, Community and recovery care group
Joyce Hart, Ward manager, Forensic and specialist care group 
Karen Hambling, Community psychiatric nurse, Older people care group
Tina Hayton, Healthcare assistant, Older people care group 
Lindsay Jameson, Site supervisor, Support services
Shirley Jenkins, Specialist support worker
Dr Latha John, Specialty doctor
Charles Kefford, Support time recovery worker
Geoff Lark, ICT technical specialist / Service desk app manager, Support services
Lauren Lewis, Associate finance business partner, Support services
Marie Lorito-Smith, Deputy ward manager
Jolanta Maciag, Domestic, Support services
Dr Shahid Majid, Responsible clinician
Dr Vaughn McGill, Clinical lead for specialist psychological practice, Forensic and specialist care group
Jack Mckenzie, Administrative assistant
North east Kent and south east Kent crisis resolution home treatment team, Acute care group
Nicholas Parry, Community psychiatric nurse - north east Kent crisis resolution home treatment team, Acute care group
Patient, public and community involvement team, Support services
Hazel Pinduke
, Registered nurse
Porters, Greenacres site, Dartford, Support services
Sonia Puchese, Healthcare worker
Hannah Reveley, Healthcare support worker
Caroline Selvon, Community psychiatric nurse
Elizabeth Shand, Healthcare assistant
Helanna Shelley, Compliance assistant, Forensic and specialist care group
Lewis Slade, Assistant psychologist
Sam Spence, HR business partner, Community and recovery care group
Sue Spencer, Community psychiatric nurse
Lauren Steingold, Clinical psychologist
Margaret Stirling, Receptionist
Rachel Town, CQC compliance and assurance manager, Support services
Teresa Vallely Joseph, Physical health nurse lead
Darren Vigus, Support time recovery worker
Jane White, Admin assistant
Louise Wilkinson, Senior pharmacy technician
Julie Williams, Hotel services operative
Felicity Young, Community psychiatric nurse

Volunteer of the Year Award

Awarded to a volunteer who makes a sustained difference to the lives of service users or carers through their contribution to a service.

Those nominated should:

• Be a registered trust volunteer
• Be consistent with ongoing input into service
• Add value above and beyond the work of staff.

Winner:

Chris Norris, Dementia envoy

Highly Commended:

Chiedza Amber Kunyeda and Millie Barrowcliffe

Shortlist:

Shelley Atwell
Claire Garrard, Recovery college
Chiedza Amber Kunyeda and Millie Barrowcliffe
Chris Norris, Dementia envoy

Nominees 2019:

Shelley Attwell
Drivers
Claire Garrard, Recovery college
Chiedza Amber Kunyeda and Millie Barrowcliffe
Chris Norris, Dementia envoy
Paul, Alice and Rosie Coleshill  - Woodchurch gardeners
Murie Ritchie, Trolley volunteer and member of Friends for Mental Health (east Kent)


It would be beneficial to think about how the trust’s vision and values are upheld by the person or team you are nominating.

Our Vision

Brilliant care through brilliant people.

Our Values

In this section