KMPT Awards 2020

It’s time for the KMPT Awards 2020!

We value brilliant care, and know that we have so many brilliant people working tirelessly to achieve our strategy and goals as an organisation. That's why this year we have included some new awards categories to further recognise all areas of the Trust including Administrator of the Year, Digital inspiration, Year of the Nurse and Lifelong achievement. 

Nominations are now closed. Thank you to all of those who nominated to show your appreciation for the outstanding work that is being delivered trust wide. 

We are immensely proud to announce the nominees this year in the following categories.

#KMPTProud    #KMPTAwards2020    #FingersCrossed

Achievement in Learning and Development Award

Awarded to an individual who has made great strides in their own learning and development or has contributed heavily to the development of others through training or mentoring.

Those nominated should be able to show they have brought their learning into the workplace and improved the ways in which we work and/or have attained a high level of development themselves or encouraged others to develop and undertake learning and/or facilitated a culture of learning and development in their workplace.

Those nominated can be from any care group or support service within the trust (including students).

Shortlist

  • Cathy Bowen, Lead occupational therapist, Forensic and specialist care group
  • Teresa Buchan, Allied health professions practice development and education lead
  • Lorraine Lawrence, Administration assistant, Orchards ward, older adults care group
  • Claire Tyrrell and Sabrina Glanville - Supervisors/Team leaders, Priority House, Maidstone Hotel services

Nominees

  • Fiona Anderson, Apprenticeship and work experience lead, Support services
  • Adey Anthony, Staff nurse /Registered mental health nurse
  • Deirdre Bond, Healthcare assistant
  • Amy Bramwell, Senior staff nurse and Fern ward team – Acute care group
  • Cathy Bowen, Lead occupational therapist, Forensic and specialist care group
  • Teresa Buchan, Allied health professions practice development and education lead
  • Amanda Chapman, Transformation and improvement team, Support services
  • Sarah Day, Transformation and improvement team, Support services
  • Sheeba Hakeem, Consultant older adult psychiatry – Older adults care group
  • Andrea Jenner, Leadership and development facilitator, Support services
  • Jocelyne Kenny, Senior clinical psychologist, Forensic and specialist care group
  • Lorraine Lawrence, Administration assistant, Orchards ward, older adults care group 
  • Clare Marsh, Learning and development team leader / E-learning lead, Support services
  • Louise Nixon, Occupational therapist
  • Tanya Parker, Transformation and improvement team, Support services
  • Alex Rickett, Advanced clinical practitioner, Community and recovery care group
  • Clare Streeter, Liaison and empowerment coordinator, Voluntary services
  • Hannah Swinchatt, Occupational therapist, Acute care group
  • Claire Tyrrell and Sabrina Glanville - Supervisors/Team leaders, Priority House, Maidstone Hotel services 
Achievement in Research Award

As a research active trust, we want to acknowledge the commitment and achievement of individuals who have shown success, innovation and support in research. 

This award celebrates all the many ways that research is carried out by inquisitive people in the trust, especially when that leads to developing evidence based services for KMPT.

Those nominated should be able to show that they;

  • developed their own research ideas or supported national research
  • had their work published in peer reviewed journals
  • given poster presentations of their work at conferences
  • used evidence they have collected to develop KMPT services
  • helped to support the NIHR portfolio research within the trust
  • helped to support or develop the research strategy within the trust
  • are motivated to deliver innovative research in KMPT.

Those nominated can be from any care group or support service within the trust (including students).

Shortlist

  • Professor Rafey Faruqui, Consultant neuropsychiatrist
  • Dr Yvette Kusel, Principal clinical psychologist, Shepway community mental health service for older people – Older adults care group
  • Dr Bosky Nair, Consultant perinatal psychiatrist, Mother and infant mental health services, Forensic and specialist services
  • Dr James Osborne, Consultant psychologist, Community and recovery care group 

Nominees

  • Peter Ball, Community Psychiatric Nurse, – Older adults care group
  • Professor Rafey Faruqui, Consultant neuropsychiatrist
  • Vilma Gilis, Lead pharmacist, west Kent
  • Dr Yvette Kusel, Principal clinical psychologist, Shepway community mental health service for older people– Older adults care group
  • Dr Bosky Nair, Consultant perinatal psychiatrist, Mother and infant mental health services, Forensic and specialist services
  • Dr Simon Russon, Senior clinical psychologist, Older adults care group
  • Dr James Osborne, Consultant psychologist, Community and recovery care group

 

Administrator of the Year Award

Awarded to an administrator, or an administration team, within KMPT who has gone above and beyond for the service or trust. They need to show initiative, innovation and dedication to those they work for and with.

Those nominated should be able to show that they have;

  • helped to keep the team working efficiently and effectively over the past year
  • used their initiative to improve processes
  • supports KMPT’s values in every area of their work
  • contributed to their teams’ successes and achievements.

Those nominated can be from any care group or support service in the trust.

Shortlist:

  • Dover Community mental health service for older persons administration team
  • Annie Stiling-Daveney, Ward clerk
  • Karen McLellan, Administrator
  • Orchards Admin Team

Nominees:

  • Ranjan Mistry, Site administration
  • Grace O'Driscoll, Project support coordinator
  • Nicola Charlton, Team administrator
  • Dover Community mental health service older persons administration team
  • Karen Yarlett, Administration assistant
  • Ashley Worsell, Administration assistant
  • Mark Quested, Administrator
  • Charlotte Bryan, Business administration coordinator
  • Janice Knight, Administrator
  • Dover and Deal Community mental health Administration team         
  • Thomas Aylett, Ward clerk
  • Karen McLellan, Administrator
  • Orchards administration team 
  • Aziza Nakabiri, Clinical research assistant
  • Caroline Gray, Business administration coordinator
  • Anna Lethby, Business administration coordinator
  • Tracy Neilson, Allied health professionals team secretary
  • Chloe Evans, HR assistant
  • Mother and infant mental health service administration team
  • Kerrie Stephens, Administrator
  • Low secure forensic administration team             
  • Annie Stiling-Daveney, Ward clerk
  • Samantha Harwood, Administrator
  • Karen McLellan, Administrative officer
  • Fiona Drozdiak, Administrator
  • Hannah Keem , Patient flow administrator
  • Clare Creighton, Administration assistant
  • Sally Cheeseman and Debbie Down, GP administrators
  • Donna Broad, Business administrator
  • Fiona Drozdiak, Administrator
  • Lee-Anne Fender, Performance support coordinator
  • Rachel Prescod, Business administrator
Apprentice of the Year Award

KMPT is very proud of its apprenticeship scheme and so would like to highlight the work of one individual who has joined the trust to learn, develop and contribute to achieving our objectives.

Those nominated should be able to show that they have;

  • made exceptional contributions to their workplace
  • evidence to show they live and work with the trust values at their heart
  • used every opportunity put before them to learn and shape their journey in the NHS.

Those nominated must be undergoing an apprenticeship within KMPT on a fixed term contract, or be a member of staff who is already employed in another role within the trust but is also studying for an apprenticeship qualification.

Shortlist

  • Natasha Brown, Paralegal apprentice, Support services
  • Theresa Bull, Business administration apprentice
  • Macie Duffill, Administration apprentice
  • Jonathan Pigram, Apprentice occupational therapist

Nominees

  • Natasha Brown, Paralegal apprentice, Support services
  • Deirdre Bond, Apprentice
  • Theresa Bull, Business administration apprentice
  • Macie Duffill, Administration apprentice
  • Chloe Evans, HR Assistant, Support services
  • Jonathan Pigram, Apprentice occupational therapist
  • Maya Piper, Communications assistant apprentice, Support services
Best Team Improvement Award

Awarded to the team that has made the most noticeable improvement in its overall performance and in meeting its key objectives.

Those nominated should be able to show how they have;

  • worked in line with the overall trust strategy
  • improved systems and processes within their team to ensure they work more effectively and efficiently
  • shown real team effort in improving all areas of their work.

Those nominated can be from any care group or support service in the trust.

Shortlist

  • Sarah Joslyn, Operational team manager and Duncan Skinner, Senior practitioner and the South East Kent crisis resolution and home treatment team, Community and recovery care group
  • North and South East Kent crisis resolution and home treatment teams, Community and recovery care group
  • Occupational therapy team
  • Transformation and improvement team, Support services

Nominees

  • Chartwell ward, Acute care group
  • Dartford, Gravesham and Swanley community mental health Service for older people, Older, adults care group
  • Domestic team , A Block Medway Hospital, Disablement Services Centre and Newhaven Lodge, Support services
  • Dover and Deal Community mental health team, Community and recovery care group
  • Emmetts ward, Forensic and specialist services
  • Foxglove ward, Acute care group
  • Forensic Outreach and Liaison Service, Forensic and specialist services
  • Sarah Joslyn, Operational team manager and Duncan Skinner, Senior practitioner and the South East crisis resolution and home treatment team, Community and recovery care group
  • Learning and development team, Support services
  • Medway and Swale crisis resolution and home treatment team
  • Mother and infant mental health service, Forensic and specialist care group
  • North and South East crisis resolution and home treatment teams, Community and recovery care group
  • Occupational therapy team
  • Transformation and improvement team, Support services
Carer Contribution Award

This award is available to trust carers who have contributed to helping improve trust services for others.

Those nominated should be able to show that they have:

  • raised awareness of mental ill health and challenged stigma by using lived experience
  • shown considerable commitment to the trust’s values and improvement
  • helped to make changes within their community by sharing their own experiences – all the time breaking down barriers.

Those nominated must be a carer of someone using KMPT services.

Shortlist

  • Liz Bruce
  • Philip Chandler
  • Louis Coelho
  • Christine Connell 
  • Michele Grace

Nominees

  • Liz Bruce
  • Philip Chandler
  • Louis Coelho
  • Christine Connell 
  • Michele Grace

 

Digital Inspiration Award

Awarded to a digital leader or visionary digital team, who demonstrates collaborative, people focused working through technological development.

Those nominated must be able to show they have;

  • led to improvements in outcomes, service delivery and patient experience through their innovative digital work
  • inspired others in supporting and driving digital transformation and using technologies to bring about a culture change and prepare their team/service for the future
  • fostered collaborative working and strengthened staff learning
  • developed as a team and/or other people alongside embedding the use of new or existing technologies to increase service improvement.

Those nominated can be members of staff, service users, carers or volunteers at KMPT.

Shortlist

  • Criminal Justice Liaison and Diversion Service (CJLDS), Forensic and specialist services
  • eObservations (eObs) project team, Support services
  • Secondary care psychological services
  • The Recovery College team (virtual recovery college provision), Community and recovery care group

Nominees

  • Criminal Justice Liaison and Diversion Service (CJLDS), Forensic and specialist services 
  • eObservations (eObs) project team, Support services
  • Tracie Fountain, East Kent skills and support group facilitator, Community and recovery care group
  • Laurence Potter, Consultant psychiatrist
  • Secondary care psychological services
  • The Recovery College team, virtual recovery college provision, Community and recovery care group
High Performance Award

Having our staff meet Key Performance Indicators (KPIs) and Core Standards allows us to show how change has impacted the trust and the services we provide. This award is for an individual or team that can evidence high performance over the last year and met all of their KPIs and Core Standards.

Those nominated should be able to show that they have;

  • changed working practice to improve performance
  • met all of the relevant KPI’s for their service – e.g. seven day follow up
  • improved patient satisfaction and experience alongside performance data.

Those nominated can be from any care group or support service in the trust.

Shortlist

  • Criminal Justice Liaison and Diversion Service (CJLDS), Forensic and specialist care group
  • Dartford crisis resolution and home treatment team, Community and recovery care group
  • Justine Norris, Occupational therapist, Community and recovery care group
  • Patient flow team, Acute care group

Nominees

  • Amberwood ward inpatient team, Acute care group
  • Suzy Bailey, Mental health practitioner, Forensic and specialist care group
  • Jerri Callis, Assistant psychologist, East Kent community mental health teams, Community and recovery care group
  • Criminal Justice Liaison and Diversion Service (CJLDS), Forensic and specialist care group
  • Dartford, Gravesham and Swanley community mental health for older people, Older adults care group
  • Dartford crisis resolution and home treatment team, Community and recovery care group
  • Antonio Desousa, Healthcare assistant, Bluebell ward, Acute care group
  • Helen Dillow, Clinical lead
  • Ottilia Dopo, Community psychiatric nurse, Community and recovery care group
  • Jane Drummond, North Kent inpatient senior practitioner, Acute care group
  • Financial management team, Support services
  • Jordan Harvey, Healthcare assistant, Bluebell ward, Acute care group
  • Housekeeping team, Ruby ward, Disablement Services Centre, Newhaven Lodge, Support services
  • Infection control team – Cheryl Cramer, Michele Streatfield, Gill Leighton and Tumi Banda
  • Domine Kay, Community Psychiatric nurse, Older adults care group
  • Justine Norris, Occupational therapist, Community and recovery care group
  • Kayleigh Oliver, Mental health nurse, Bluebell ward, Acute care group
  • Patient flow team, Acute care group
  • Shepway Community mental health team 
  • Helen Standing and Phil Harding, Specialists, Disablement Services Centre, Acute care group
  • Vanessa Rank, Facilities manager, Support services
  • Beth Templeman
Inspiring Change Award

Awarded to the team or individual who has been involved in trust learning and change.

Those nominated should be able to show they have;

  • challenged trust practices or processes, as well as their own way of working, to improve services
  • always considered the patient experience when improving services with patients at their heart
  • used change as an opportunity to grow personally as well as help develop the best services our patients and their families deserve.

Those nominated can be from any care group or support service within the trust (including students).

Shortlist

  • Albert Botchway, Advanced clinical practitioner, Primary care mental health service
  • Katy Bailey, Clinical specialist occupational therapist
  • Community rehabilitation team (5 teams)
  • East Kent rapid transfer dementia service

Nominees

  • Acute care group occupational therapy clinical leads
  • Katy Bailey, Clinical specialist occupational therapist
  • BAME Network
  • Albert Botchway, Primary care mental health service
  • Canterbury Community Mental Health Team (CMHT) STROT
  • Community rehabilitation team (5 teams)
  • East Kent Rapid transfer dementia service
  • Jack Fagg, Support time recovery worker
  • Julie Fuller, Locality coordinator - Recovery College
  • Tricia Haastrup, Modern Matron, Forensic low secure
  • Angela Hawkes, Therapy technician
  • Lee Laurence, Clinical lead complex emotional difficulties
  • Emma Matthews, Head of learning and development
  • Lois Pollyn and Therese Ellis, Health care workers
  • Louisa Powell, FOLS service manager
  • Kerri Scutts, HBPoS team manager
  • Karan Veer Singh, Consultant forensic psychiatrist
  • Walmer ward
  • Oliver Webb, Inpatient senior practitioner
Leadership Award

Awarded to a successful leader / manager or mentor that has shown true leadership qualities in managing their service effectively.

Those nominated should be able to show that they have;

  • put quality at the heart of service delivery
  • a reputation for tackling issues that get in the way in the pursuit of quality
  • led transformational and innovative change for the benefit of patients, peers, staff and public
  • contributed to removing barriers to diversity in the workforce and service-wide.

Those nominated can be from any care group or support service in the trust.

Shortlist

  • Simon Cook, Low secure service manager, Forensic and specialist services
  • Karen Hambling, Team leader / Community psychiatric nurse, Older adults care group
  • Anwen John, Performance, quality and admin manager
  • Emily Musara, Service manager – North and West Kent and Medway primary care mental health service
  • Kim Terry, Clinical service manager, Acute care group

Nominees

  • Edith Adebayo, Team leader
  • Natalie Adams (Byers), Organisational development specialist
  • Dr Nigel Ashurst, Consultant
  • Lisa Beerling, Site supervisor of Thanet mental health unit)
  • Rekha Bhogal, Senior occupational therapist
  • Roanna Bond, Team leader for East Kent personality disorder
  • Miranda Bruun Rasmussen, Clinical ward manager
  • Laurie Burleton, Clinical nurse manager
  • Lauren Cane, Service manager – Older adult inpatients and ECT Trustwide
  • Will Carter, Operational lead NEK CRHTT
  • Simon Cook, Low secure service manager, Forensic and specialist services
  • Amy Daniels, Acute Allied Health Professions (AHP) lead
  • Jacquie Dixon, Medical staffing team manager
  • Becky Dodd, Team leader
  • Andrew Fullagar, Team leader
  • Louise Gascoyne, AHP lead for Community recovery care group
  • Laura Gowers
  • Karen Hambling, Team leader /Community psychiatric nurse, Older adults care group 
  • Linda Hardy, East Kent rehabilitation service manager
  • Tricia Haastrup, Modern matron, Forensic low secure
  • Cathy Hay and Jasmine Dickens, Operational team managers Medway CMHT
  • Dr Liz Hughes, Head of older people psychology services
  • Claire Hutchison, Deputy ward manager
  • Dr Anu Ipe, Consultant psychiatrist
  • Jacqui Jefferson
  • Anwen John, Performance, quality and admin manager
  • Daniel Jones, Ward manager
  • Safraz Joomun, Operational team leader
  • Mel Kasap, Staff nurse
  • Faisal Kazi, Occupational therapist and team leader at Canterbury CMHSOP
  • Tanya Kierznowski, Compliance team manager
  • Amanda Lailey, Suicide prevention trainer
  • Dr Kirsten Lawson, Clinical director care pathways (CRCG and Acute)
  • Cheryl Lee, Matron
  • Deborah Little, Operational team lead
  • Natalie Livesey and Caroline Smith, Peer leadership team
  • Clare Lux, Locality manager
  • Greylin Mabaso-Mlilo, Team leader CMHSOPS
  • Adiedya Malherbe, Supervisor
  • Martine Mccahon, Assistant director of transformation
  • Lisa Medhurst, Matron East Kent
  • Sonia Michaels, Rivendell rehabilitation unit manager
  • Mary Mumvuri, Director of nursing and quality
  • Taps Mutakati, Deputy chief operating officer
  • Emily Musara, Service manager, North and west Kent and Medway primary care mental health service
  • Robert Mushonga, Specialist nurse care coordinator
  • Brian Nyarumbu, Service manager, Liaison psychiatry
  • Lola Ogungbangbe, Lead clinical pharmacist- East Kent
  • Dr James Osborne, Consultant psychologist lead for psychological practice
  • Patient flow clinical leads
  • Louisa Powell, Service manager
  • Katie Reynolds, Pembury liaison team manager
  • Jolene Ruffles, Team leader
  • Imogen Sargent , Clinical research team leader
  • Akintayo Sowole, Team leader
  • Dr Sohail Tariq, Consultant Forensic psychiatrist
  • Sharon Stansil, Team leader
  • Vicky Stevens, Deputy chief operating officer
  • Kim Terry, Clinical service manager, Acute care group
  • Oliver Webb, Julie Brett , Maurice Collins, Ward mangers
  • Dr Verity Williams, CT3 Core trainee doctor
Lifelong Achievement Award
Awarded to a member of NHS staff (past or present KMPT employee) who has been in employment by the NHS for a significant length of time (more than 15 years), during which they have developed innovative, engaging and supportive work that has helped to strengthen the NHS’ goals and values.
 
This person must have made significant change and/or impact to their field and be a truly valued member of the NHS family.
 
Those nominated must be able to show they have;
  • been an employee of the NHS for more than 15 years, for which a section of their career (or all) has been as a KMPT employee
  • made a significant impact in their field
  • demonstrated the NHS values
  • continually work to an outstanding level and show true and evidenced dedication to the NHS and their field.
Those nominated must be an NHS staff member and have worked/currently works at KMPT. 
The winner will be announced on Friday 18 December 2020.

Nominees and shortlist

  • Debbie Bray, Trust AHP lead (retired)
  • Miranda Bruun Rasmussen, Clinical ward manager
  • Chris Collins Team Manager FOLS
  • Alison Corbett Retired MIMHS Service Lead
  • Geri Coulls, Matron
  • Ralph Craig, Community mental health nurse
  • Alison Farthing, Clinical service manager - north
  • Irene Hutchinson, Healthcare assistant
  • Lorraine Jacobs, Practice placement facilitator (retired)
  • Eddie Jaynes, Service manager
  • Jacqui Jefferson , Patient flow team leader
  • Mandy Lennard (was Arnatt), Head of facilities
  • Ailsa Ward, Perinatal nurse
  • Felicity Young, Community psychiatric nurse

 

Outstanding Support Service Award

Awarded to an individual or team whose hard work and commitment can always be relied upon. It is for those who work behind the scenes and who repeatedly ‘go the extra mile’ to keep the organisation going.

This award is for anybody in a non-clinical role (e.g. domestic, communications. HR, catering…)

Those nominated should be able to show they have;

  • been relied upon to get the job done and provide unlimited support
  • constantly display a ‘can do attitude’
  • stood out as being great achievers.

Those nominated must be from support services in the trust.

Shortlist

  • Facilities, domestic, reception and portering team (trust-wide)
  • Infection prevention and control (IPC) team
  • Dawn Royall, Finance assistant, Support services
  • Clare Streeter, Volunteer coordinator, Voluntary services
  • Zoe Young, Voluntary services coordinator, Voluntary services 

Nominees

  • Lisa Beerling, Thanet mental health unit site supervisor
  • Cameron Boyce, ICT specialist
  • Jeanette Cheesman
  • Tracy Coulstock and Louise Martin, Estates transformation team 
  • Cheryl Cramer, Senior nurse infection prevention and control
  • Communications team
  • Chris Doyle, IT services
  • East Kent porters
  • Employee relations team
  • Equality, diversity and inclusion team
  • Facilities, domestic, reception and portering team (trust-wide)
  • Financial management team
  • David Hackney, Hotel services operative
  • Hotel services (Maidstone)
  • Hotel Services Team (Thanet mental health unit)
  • Infection prevention and control (IPC) team
  • Maria Kember and Ann Sage, Supervisors at Greenacres site, Dartford
  • Kent clinical neuropsychology service admin team
  • Daniel Knox, Workforce information manager
  • Edyta Malherbe, Team leader
  • MBU Hotel service operatives (Barbara, Ola and Lorraine)
  • Gill Leighton, Senior physical health nurse
  • Nathan Lucas, Workforce information lead
  • Fiona Morrissey , Patient experience data analyst
  • Jane Quinney, Hotel services operative (Sevenscore ward)
  • Dawn Royall, Finance assistant, Support services
  • Marcus Saddington, ICT Specialist
  • Safeguarding team
  • Will Salisbury, HR advisor
  • Jemma Scott, Assistant fire safety officer
  • Jess Scott, Emergency planning, health and safety, risk lead
  • Ian Siggers and Cameron Boyce, ICT Consultant and ICT Specialist
  • Debbie Simmons, Head of hotel services
  • St Martins porters
  • Michele Streatfield, Lead nurse physical health
  • Clare Streeter, Volunteer coordinator, Voluntary services
  • Support and signposting service
  • Sharon Tree and Executive assistants
  • Trevor Gibbens Unit hotel services/reception team
  • Lisa Vandenberghen, HR business partner – Corporate/Support Services, Cheryl York, HR Officer, Will Salisbury, HR advisor
  • Voluntary services team
  • Imelda Williams, Facilities officer
  • Zoe Young, Voluntary services coordinator, Voluntary services 
Partnership Award

Awarded to an individual or team that has worked with partners to achieve a significant outcome, contributing to the smooth running of a service, department or the trust overall. The best entries will have also engaged the public, service users and carers as part of this partnership.

Those nominated should have;

  • worked in partnership with others; either one or more people, teams, organisations, carers, service users (internal and external)
  • achieved the desired outcomes and goals
  • improved services
  • fully utilised the skills of partners, service users and carers.

Those nominated can be from any care group or support service within the trust (including students).

Alternatively those nominated may be one of our partners who has worked closely with us to support KMPT services, service users, families or carers.

Shortlist

  • 836 coordinators
  • Malcolm Brown, Suicide prevention lead
  • North east Kent crisis resolution and home treatment team
  • Victoria Nystrom-Marshall, Transformation and improvement team, Support services

Nominees

  • 836 coordinators
  • Blackthorn Medical Centre (Dr Aija Lace, Dr Saskia Renkema, Dr Peter Hanrath)
  • Emma Bowler and Holly Partridge, FSCG senior team
  • Malcolm Brown, Suicide prevention lead
  • North east Kent crisis resolution and home treatment team
  • Victoria Nystrom-Marshall, Transformation and information team, Support services
  • Sue Taylor, Senior clinical audit facilitator
Patient Contribution Award

This award is available to KMPT patients who have contributed to helping improve trust services for others.

Those nominated should be able to show they have;

  • raised awareness of mental ill health and challenged stigma by using lived experience
  • show considerable commitment to the trust’s values and improvement
  • helped to make changes within their community by sharing their own experiences – all the time breaking down barriers.

Those nominated must be a patient using KMPT services.

Shortlist

  • Kylie Cederblad, Recovery College facilitator
  • David Cousins
  • Daniel Pullen

Nominees

  • Kylie Cederblad, Recovery College facilitator
  • David Cousins
  • Daniel Pullen
Patient Safety Award

Awarded to an individual or team that has demonstrated what they do to keep patients safe and how this has greatly impacted on the quality of care they provide.

Those nominated should be able to show they have;

  • devised initiatives that measure patient safety
  • have a clear understanding of the link between patient safety, outcomes, quality of care and experience.

Those nominated can be from any care group or support service in the trust.

Shortlist

  • 836 phone coordinators (Kim Terry, Clinical service manager and Kerri Scutts, Team manager)
  • Miranda Bruun Rasmussen, Clinical ward manager
  • Cheryl Cramer, Senior infection control nurse
  • Orchards ward

Nominees

  • 836 phone coordinators (Kim Terry, Clinical service manager and Kerri Scutts, Team manager)
  • Miranda Bruun Rasmussen, Clinical ward manager
  • Cheryl Cramer, Senior infection control nurse
  • Orchards ward
Quality and Patient Experience Award

Awarded to a team or an individual who has made a significantly positive impact on the experience of those who use our services.

Those nominated should be able to show they have;

  • demonstrated exceptional care and effort when dealing with service users
  • shown fulfilment of the Customer Care Charter and trust values
  • shown evidence of how they have improved the quality of patient experience and improved outcomes for the service users in line with the recovery approach
  • involved service users and carers in the delivery of services.

Those nominated can be from any care group or support service in the trust.

Shortlist

  • Bridge House, Inpatient detoxification unit
  • Electroconvulsive therapy team 
  • Littlebrook Hospital extra care area team (Evadine Kalifungwa and Dr Mo Eyeoyibo and all the MDT staff)
  • Justine Norris, Occupational therapist

Nominees

  • Bridge House, Inpatient detoxification unit
  • Catherine Banfield, Clinical specialist occupational therapist
  • Deirdre Bond, Nurse apprentice
  • Electroconvulsive therapy team 
  • Miranda Bruun Rasmussen, Clinical ward manager
  • Abbie Crysell, Occupational therapist
  • Gerry Golding, Peer support worker
  • Kieran Leen, Community mental health nurse
  • Littlebrook Hospital extra care area team (Evadine Kalifungwa and Dr Mo Eyeoyibo and all the MDT staff)
  • Louise Nixon, Occupational therapist
  • Justine Norris, Occupational therapist
  • Caroline Parfitt, Lead occupational therapist
  • Alice Potter, Health care assistant
  • Research and development team
  • Beverley Richardson, PALS and complaints manager
  • Support and signposting team
  • Dr George Umoh, Consultant, Fern ward
Unsung Hero Award

Awarded to an individual or team who is recognised by their colleagues as being consistently reliable, adaptable and rarely gets the praise they deserve.

Those nominated should be able to show they have;

  • made an impact on their colleagues, service users and/or staff
  • emphasised quality and the patient or service user experience as being central to their role and mission
  • worked in a way that truly encompasses the trust’s values
  • regularly gone above and beyond their call of duty.

Those nominated can be members of staff, service users, carers or volunteers at KMPT.

Shortlist

  • Ronald Bernardo, Health care assistant, Boughton ward, Acute care group
  • Laura Bosworth, Senior occupation therapist, Orchards ward, Older adults care group
  • Richard Buxton, Peer support worker, Early intervention in psychosis service
  • Cheryl Cramer, Senior infection control nurse, Physical health team

Nominees

  • Paula Allen, Admiral nurse
  • Melissa Ball, Fern ward 
  • Cate Ballinger, Ward manger
  • Linda Bell, Community support worker
  • Ronald Bernardo, Health care assistant, Boughton ward, Acute care group
  • Dominic Best, Prevention and management of violence and aggression (PMVA) instructor
  • Janet Bisuga, Community mental health nurse
  • Deirdre Bond
  • Laura Bosworth, Senior occupation therapist, Orchards ward, Older adults care group 
  • Katharine Britton, Support time and recovery worker
  • Miranda Bruun Rasmussen, Clinical ward manager
  • Wendy Butler, Support time and recovery worker
  • Richard Buxton, Peer support worker, Early intervention in psychosis service
  • Jeanette Cheeseman
  • Chris Collins, FOLS manager
  • Cheryl Cramer, Senior infection control nurse, Physical health team
  • Estelle Flynn, Support worker
  • Rebecca Frampton, Assistant discharge coordinator
  • Victoria French and Harry Taylor, Emergency procurement team
  • Sue Gadsdon, Clinical lead occupational therapist
  • Tracy Gibbons, Peer support worker
  • Greenacres housekeeping staff and porters
  • Jordan Harvey, Health care assistant
  • Zoe Hartshorn, Ward clerk
  • Hannah Herlihy, Clinical research practitioner
  • Paul Hewitt, Specialist liaison and diversion practitioner
  • Natasha Hope, Occupational therapist
  • Alex Howell, ICT specialist
  • Ian Hufton, SSW NEKCRHT
  • Shirley Jenkins, SSW
  • Evadine Kalifungwa, Matron/Clinical services manager
  • Vicky Kennett, Senior CPN
  • Coomar Lallbahadoor, Health care assistant
  • Leanne Langford, Senior occupational therapist
  • Marie Lorito-Smith, Deputy ward manager
  • Alice Magor, Staff nurse
  • Medway hotel service (DSC, New Haven, Ruby Ward)
  • Charli Munday, Support time and recovery worker
  • Erin Murfitt, Business administration coordinator
  • Theophilius Ogbe, Healthcare assistant (NHSP)
  • Dr Ade Oluwanbunmi, Consultant psychiatrist
  • Sharon Parkin, Support worker
  • Rhys Philp, Healthcare assistant
  • Mark Quested, Corporate nursing team administrator
  • Yasmin Damree-Ralph, Diversity and inclusion facilitator
  • Dr Aamer Sarfraz, Consultant
  • Katie Sargeant, Health care assistant
  • Sebastian (Joseph), Domestic staff
  • Iain Spink, Music therapist
  • Holly Till, Project manager, Transformation team
  • TGU housekeeping and maintenance team
  • Upnor Ward
  • Lisa Vandenberghen, HR business partner
  • Walmer ward nursing team
  • Joanne Wardley, Support worker
  • Millie Watts, Senior healthcare assistant
  • Olivia Wheatley, Releasing time to care assistant
  • Gareth Wilbur, Clinical lead
  • Zoe Young, Voluntary services co-ordinator
Volunteer of the Year

Awarded to a volunteer who makes a sustained difference to the lives of service users or carers through their contribution to a service.

Those nominated should be able to show they have;

  • consistently inputted into one of KMPT’s services with ongoing input into service
  • added value above and beyond the work of staff
  • shown dedicated and commitment to improving services at KMPT as well as the experience of service users under our care.

Those nominated must be a registered (via Voluntary services) volunteer at KMPT.

Shortlist

  • Louis Coelho
  • Norman Phillips
  • Julia Seath
  • Jess Shaw

Nominees

  • Louis Coelho
  • Chris Cook
  • Norman Phillips
  • Julia Seath
  • Jess Shaw
  • Volunteer drivers
Year of the Nurse

Awarded to a member of our nursing team who demonstrates the KMPT values constantly in the way they work.

Those nominated must be able to show they have;

  • contributed to the improvement of our nursing care at KMPT
  • been an integral member of the nursing team – always working above and beyond to ensure patient care and safety is paramount
  • they work to an outstanding level, ensuring that brilliant care and the KMPT values are at the heart of everything they do
  • been a team player, and shown kindness, consideration and care to their team as well as their patients
  • shown innovation in the ways that they work.

Shortlist

  • Chris Collins, Team manager, Forensic and specialist services
  • Greylin Mabaso-Mlilo, Team leader, Older adults care group
  • Jolene Ruffles, Team leader, Walmer ward, Forensic and specialist services
  • Jenny Wheeler, Community psychiatric nurse, Community and recovery care group

Nominees

  • Santhosh Adappethil, Community mental health nurse
  • Miranda Bruun Rasmussen, Clinical ward manager
  • Chris Collins, Team manager, Forensic and specialist services 
  • Cheryl Cramer, Senior nurse infection prevention and control, Physical health team
  • Helen Dillow, Clinical lead
  • Vicky Fernandez
  • Ellen Gould, Quality manager
  • Laura Gowers
  • Terri Hinton, NHSP
  • Claire Hutchinson, Community psychiatric nurse
  • Jo Honey-Green, Team leader
  • Emma Horne
  • Infection prevention and control (IPC) team
  • Mark Kitchingham, Trainee advanced clinical practitioner and Non medical prescriber
  • Gill Leighton, Senior physical health nurse
  • Marie Lorito-Smith, Deputy ward manager
  • Greylin Mabaso-Mlilo, Team leader, Older adults care group 
  • Bola Matthews, Team leader and non medical prescriber
  • Cecilia Ogungbenro, Deputy clinical nurse manager
  • Katie Reynolds, Team manager
  • Jolene Ruffles, Team leader, Forensic and specialist services
  • Michele Streatfield, Lead nurse physical health
  • Beth Templeman
  • Ailsa Ward
  • Jenny Wheeler, Community psychiatric nurse, Community and recovery care group 
  • Gareth Wilbur, Clinical lead